Katko, pro koho jsou kolečkové lyže vhodné?
Pro každého, koho baví běžecké lyžování. Ten pohyb je velmi podobný jízdě na sněhu, takže to je skvělá příprava na zimu, ale také trénink pro udržení kondice v létě. Jedinou podmínkou je, že člověk, který chce jezdit na kolcích, by už měl umět jezdit na běžkách. Padání na asfaltu není vůbec příjemné, takže je dobré mít základy techniky zvládnuté už ze sněhu.
Jaké jsou typy kolečkových lyží?
Dělí se stejně jako běžky – jsou tedy kolce na skate a na klasiku. Dále se pak dá vybírat mezi různými typy koleček podle toho, jak rychle pojedou. Čím vyšší číslo mají, tím jsou pomalejší, což může být pro trénink a zejména začátečníky vhodnější, protože lyže pak nepojedou tak rychle.
Je nějaký rozdíl v holích a botách?
Boty se používají stejné jako v zimě, na kolečkových lyžích se ale trochu víc ničí. Hole na kolce mají speciální hroty na asfalt, které jsou odolnější a ostřejší. Občas je dobré je nabrousit speciálním pilníkem, aby nepodkluzovaly, ale to jen v případě, že toho člověk najezdí opravdu hodně.
Jaký vybrat terén pro první trénink?
Zastavování a brždění na kolcích je technicky náročnější než na běžkách, proto je důležité vybrat terén bez sjezdů. Ideálně s hladkým povrchem bez děr. Myslete přitom na ochranné pomůcky, jako jsou helma, brýle a rukavice. Teprve když se naučíte techniku brzdění a zastavení na rovině, můžete se s klidem pustit do jiných terénu nebo třeba na frekventovanější cyklostezky. Je důležité získat jistotu, abyste pak bez panikaření zvládli nečekané situace a nedošlo ke zranění.
Je technika jízdy na kolcích něčím specifická oproti běžkám?
U klasické technicky je zajímavé, že zadní kolečko je zasekávací, takže k odrazu může dojít v jakékoliv fázi pohybu. Není tedy potřeba trefovat správný moment odrazu tak přesně jako na běžkách, což je technicky jednodušší a při jízdě příjemnější. Soupaž na sněhu je velmi podobná jako na asfaltu, na kterém je ale jízda kvůli tvrdému povrchu dynamičtější a agresivnější, protože se hole nikam nepropadnou.
Můžeš porovnat také fyzickou náročnosti?
Kolce jsou malinko lehčí, protože dochází k nižšímu tření. Na asfaltu neexistuje pomalý nebo hluboký sníh. Ale pořád platí, že dvouhodinový trénink je zápřah pro celé tělo, ruce i nohy. Takže fyzička jde na kolcích nahoru velmi rychle. A pokud se někdo připravuje například na laufy, tak je trénink soupaže na kolcích hodně důležitý a přínosný. Vlastně si už přípravu bez nich neumím představit.