Připravili jsme proto společně s našimi experty několik tipů, díky kterým si letošní ročník Jizerské 50 užijete na maximum:
Oblečení na trénink i závod
Jak se na závod obléct? Tady už je odpověď o poznání složitější, neexistuje totiž jedna odpověď pro všechny. Poradíme vám ale několik obecných pravidel, které vám výběr usnadní.
Neoblékejte si žádné oblečení (ani jiné vybavení) na závod, aniž byste ho před tím důkladně vyzkoušeli v tréninku! Obzvlášť pokud je vašim cílem rovnou padesátka – není nic horšího, než celou dobu přemýšlet nad špatně padnoucí bundou nebo kalhotami, které se příliš zařezávají. Ať už si budete oblékat cokoli, vyzkoušejte si to v závodní intenzitě předem.
Až se budete oblékat, nezapomeňte se podívat na celodenní předpověď. Že bude na startu svítit slunce, neznamená, že nebudete dojíždět za větru a sněžení. A to platí i pro závodníky z elitní vlny, protože počasí se může v Jizerských horách změnit nejen ze dne na den, ale z hodiny na hodinu. Není ideální se oblékat příliš, protože tělo se může trápit s přebytečným teplem a ubírat vám energii na samotné závodění, ale totéž platí i obráceně. Ideálně by vám na startovní čáře mělo být trochu chladno a na trase pak příjemně.
Určitě nepodceňte princip vrstvení.
- Základem by mělo být kvalitní funkční prádlo, které má za úkol hlavně odvádět pot od těla a držet vás maximálně v suchu. Z našeho sortimentu je to RaceX Classic. Pokud ale očekáváte spíš pohodové tempo, volte prádlo teplejší, například RaceX Dry, nebo variantu Merino.
- Kvalitní a dobře padnoucí kalhoty jsou rovněž zásadní. Rozhodně dbejte na to, aby vás jakkoliv neomezovaly v pohybu. Podle podmínek lze zvolit buď jen lehké a dobře prodyšné kalhoty (v naší nabídce například model Focus), nebo zateplenější verzi Warm v případě chladnějších podmínek. Ideální je pak varianta s membránou proti profouknutí na stehnech, která vás chrání proti prochladnutí (z naší nabídky vybíráme například modely Infinity nebo Dynamic).
- Bunda pak plní ochrannou funkci. Ať už potřebujete chránit před větrem, deštěm či sněhem, nebo prostě jen chladem. Většina bund na běžky je vepředu z pevnějšího materiálu proti profouknutí, případně promoknutí. Záda jsou obvykle z pružného materiálu, který je navíc výrazně prodyšnější. Jen zřídka jsou bundy na běžky z nepromokavého, či dokonce membránového materiálu, ten vždy přece jen omezí prodyšnost, která je na intenzivní sporty podstatná, což platí zejména v zimě. Je proto, podobně jako u kalhot, potřeba řešit hlavně míru zateplení. Pro intenzivnější běžkování je ideální kolekce Focus či Cross, univerzální zateplenější verze pak Dynamic a Infinity.
- Nepodceňujte detaily: zásadní téma totiž představují také doplňky. Ochrana hlavy před chladem je důležitá, hlavou odchází přes 70 procent tělesného tepla. Ale i čepici a míru zateplení volte dle intenzity aktivity. Rukavice jsou pak kromě ochrany ruky důležité i coby styčný bod s hůlkou. Proto je kromě míry zateplení důležitý i materiál dlaně. Obvykle je na výběr mezi kůží (odolnější proti otěru, ale náchylnější na vlhkost) a syntetickými materiály, které o něco méně chrání, ale poskytují tak lepší cit a hlavně výrazně vyšší prodyšnost.
A pokud předpokládáte, že na trase můžete strávit mnoho hodin, klidně přibalte do ledvinky suché tričko či lehkou větrovku. I to může v krizi hodně pomoct.
Pokud si nejste výběrem jistí, neváhejte se na nás obrátit – rádi vám poradíme online, ale také na místě. Můžete se zastavit na našem stánku na registraci závodu v OC Nisa, kde budeme mít širokou nabídku oblečení i příslušenství.
Máza jako pro elitu
Kvalitní máza nerozhoduje jenom o výsledku, ale také o vašem zážitku z celého závodu. Jen kvůli špatně namazaným lyžím může váš trénink přijít kompletně vniveč.
- A co namazat na závod samotný? Tak to vám rádi poradíme, ale první odhady čekejte odpoledne před závodem, ty nejpřesnější rady pak ráno před startem. Finální wax tipy najdete na našem Facebooku i Instagramu.
- Jejich příprava je doslova alchymie. A za jejich přípravou je mnoho času stráveného testováním ve stopě, a to hned na několika místech trasy. Se svítáním tak obvykle vyrážejí týmy testerů s různými variantami mázy a zkouší a zkouší. A to nejlepší pak nejen sdělíme na webu závodu či sociálních sítích SWIX, ale tuto kombinaci budeme mazat registrovaným účastníkům ve stanu na stadionu!
Tuto službu si můžete objednat dopředu a vše nechat na nás, jako to dělají ti nejlepší světoví profíci!
Nezapomeňte také, že Jizerská 50 je v letošní sezoně již kompletně bezfluorová. Nová zjištění totiž potvrdila, jak zásadním způsobem fluorové vosky poškozují přírodu v Jizerských horách, odkud již jedovatý fluor nikdy nezmizí. Naopak se ze stopy dostává do podzemních vod i do potravního řetězce. Více info o této problematice hledejte ZDE
Zlomená hůl vás nezastaví
Pokud na trati nešťastně zlomíte hůl, značka SWIX má pro vás připraveny kvalitní náhradní hole. Zapůjčit si je můžete na těchto občerstvovačkách: Kristiánov, Hraniční, Jizerka, Smědava, Hřebínek, Královka (10km závod), mimo občerstvovací stanici pak u Buku. Hole pak zase odevzdáte v cíli do sběrného boxu.
Vaše hole z trati se pak ve spolupráci s pořadateli budeme snažit dostat co nejrychleji na stadion, ale někdy je to velmi logisticky náročné, a tak není možné garantovat, že budou k dispozici okamžitě po závodě.
Každopádně doporučujeme postavit se na start s kvalitními holemi. Jedná se o velmi podceňovanou část výbavy, přitom jejich hmotnost a tuhost mají na váš výkon stejný vliv jako kvalitní lyže. Vyberte si na našem e-shopu, kde najdete také hole olympijských vítězů, mistrů světa a nejlepšího českého reprezentanta Michala Novák.